Irena Masalska
Wykorzystano wiadomości Zachodniej Korporacji Informacyjnej
Wybuch gazu w centrum Lwowa
7 lutego na skutek wybuchu gazu zawaliła się dwupiętrowa kamienica przy ul. Kościuszki, 14 we Lwowie. Tego samego dnia do szpitali przewieziono 8 osób, jedna z nich otrzymała poparzenia sporej części ciała i walczy o życie. 8 lutego pod zwałami gruzu znaleziono ciało 78-letniego mieszkańca tej kamienicy. Wszystkie osoby, które nie przebywają w szpitalu, mieszkają obecnie w hotelu, okazywana jest im pomoc socjalna, medyczna i psychologiczna. Mają też otrzymać najpotrzebniejsze rzeczy, które zakupi Lwowska Rada Miejska.
Radni Lwowskiej Rady Miejskiej próbują zaprowadzić porządek w parkach
Specjalna komisja Rady Miejskiej odbyła posiedzenie wyjazdowe w Parku Łyczakowskim. Mają być wyznaczone granice parków Lwowa oraz sporządzone odpowiednie akta prawne użytkowania ziemi, na której są parki. Należy odpowiednio zadbać o to, by zachować właściwy stan sanitarny, by ławeczki parkowe nie były połamane, a alejki – zaśmiecone. Szczególnym utrapieniem opiekunów parku „Łyczaków” są budki, kioski i pawilony, stojące na przystanku końcowym tramwaju nr 2 niezgodnie z prawem.
W centrum Lwowa są demontowane „lewe” szyldy
Działania te dotyczą przede wszystkim budynków zabytkowych, na których umieszczono 533 szyldy i jedynie 167 zostało uzgodnionych z resortem d.s. architektury, a tylko 119 z nich odpowiada zgłoszonemu projektowi. Obecnie we Lwowie jest ponad 20 tys. szyldów, więc po kontroli, przeprowadzanej w części centralnej Lwowa, przyjdzie kolej innych budynków.
Tramwaje „z drugiej ręki”
Od 1 lutego po Lwowie kursuje 6 z 11 tramwajów, kupionych w Niemczech za pieniądze z budżetu miasta. W planie jest zakup kolejnych 10 tramwajów. Wagony te, wyprodukowane wcześniej w Czechach, jeździły w Niemczech przez ok. 10 lat. Wartość „starego nowego” tramwaju stanowi 454 tys. grywien, zaś za całkiem nowy pojazd należałoby zapłacić ponad 2 miliony euro. Zdaniem ekspertów, kupione w Niemczech tramwaje mogą jeździć jeszcze co najmniej 5 lat. Są biało-czerwone i zainstalowano w nich kasowniki, czego nie było od co najmniej kilkunastu lat. Bilety, aktualnie warte 60 kopiejek, można nabyć u motorniczego pojazdu.
Muzea Lwowa w Internecie
Uruchomione zostały portale internetowe muzeum Salomei Kruszelnickiej: www.salomeamuseum.lviv.ua, skansenu we Lwowie: www.skansen.lviv.ua oraz Lwowskiej Galerii Dziecięcej: www.artclass.lviv.ua. Dodamz tu też, że eksponaty ze skansenu zostaną niebawem poddane konserwacji.
W Stanisławowie będzie ulica Jana Pawła II
Komitet do spraw administraczjno-terytorialnych w radzie miejskiej Stanisławowa zadecydował o zmianie nazwy ulicy Budowlańców (Budiwelnykiw) na Jana Pawła II.
Piosenka, sławiąca bohaterów Krutów
Z okazji 90 rocznicy bohaterskich walk młodzieży ukraińskiej pod Krutami poetka Lubow Zorina i kompozytor Switłana Gryczko ze Stanisławowa skomponowały pieśń „Kruty”. Aranżacji dokołał kompozytor Wołodymy Domszyński, który mieszka i pracuje w Kijowie. Pierwszą wykonawczynią nowego utworu została Rusłana Deneha, studentka Instytutu Sztuk Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Stanisławowie.Niebawem w Stanisławowie będzie również ulica Bohaterów Krutów – w ten sposób zostanie przemianowana ulica Turgieniewa.
W Czortkowie i Mikulińcach uporządkują cmentarze żydowskie
W Tarnopolu odbyło się spotkanie dyrektora Amerykańsko-Ukraińskiego Biura Ochrony Praw Człowieka Mejlacha Szejcheta z przewodniczącym Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej Anatolijem Wychruszczem. Głównym tematem spotkania była kwestia ochrony spuścizny kulturowej Żydów na terenie obwodu tarnopolskiego. Podczas spotkania poruszono kwestię uporządkowania cmentarzy żydowskich w Czortkowie i Mikulińcach. Anatolij Wychruszcz zaproponował również współpracę w dziedzinie wydania utworów noblisty literackiego, pochodzącego z Buczacza, Szemuela Josefa Agnona.
Festiwal piosenki „Czerwona ruta” ma powrócić do Czerniowiec
W przyszłym roku mija 20 lat chwili zorganizowania pierwszego festiwalu. W tym roku na Bukowinie odbędą się tradycyjne już imprezy. Będzie festiwal teatralny „Złote oklaski Bukowiny”, festiwal muzyki symfonicznej i kameralnej „Bukowiński listopad”, „Bukowińskie spotkania” oraz „Wić bukowa” – imprezy folklorystyczne z udziałem Bukowińczyków z różnych krajów. Zostanie zorganizowany także Festiwal Huculski, który odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia w Wiżnicy. W tym roku finansowanie działalności kulturalnej w obwodzie czerniowieckim zostało zwiększone prawie dwukrotnie. Ma zostać sfinalizowana budowa pięciu nowych domów kultury.